Internet na doma – ako si vybrať?

Internet na doma – ako si vybrať?

Internetové pripojenie v domácnostiach sa stalo štandardom aj na Slovensku. Celosvetovú sieť používame na nakupovanie, prácu, ovládanie inteligentných spotrebičov alebo ako zdroj zábavy. Viete však o tom, ako si zvoliť internet na doma, ktorý splní očakávania všetkých členov domácnosti? V tomto článku nájdete prehľadný návod.

 

Kde sa nachádza vaša domácnosť?

 

Základným parametrom pri výbere internetu na doma je lokalita. Mesto, obec a ulica, na ktorej sa byt alebo rodinný dom nachádza, výrazne vplýva na dostupnosť služieb.

Vo všeobecnosti si z najširšej ponuky internetových pripojení môžu vyberať obyvatelia žijúci v centrálnych častiach miest. Ľudia žijúci v odľahlejších obciach sa musia uskromniť so skromnejšou ponukou služieb. Táto situácia sa ale neustále zlepšuje, pretože poskytovatelia internetu každý deň pracujú na rozšírení pokrytia svojich sietí.

Dostupnosť internetového pripojenia vo vašej lokalite najjednoduchšie skontrolujete priamo na webových stránkach poskytovateľov. Takmer každý z nich má svoj vlastný nástroj, ktorý informuje o dostupnosti internetu na adrese.

 

NUO radí: spoznajte ponuku služieb v lokalite vašej domácnosti.

 

Na aké účely chcete internet používať?

 

Keď už poznáte dostupnosť internetu vo vašej lokalite, môžete sa sústrediť na porovnávanie a výber konkrétnej služby. Hneď na začiatku si stanovte, čo všetko od pripojenia očakávate a na aké účely ho chcete používať.

Prebieha to podobne, ako napríklad pri výbere auta. Pre používanie v meste si len málokto vyberie veľké SUV (s ktorým sa ťažšie parkuje a premávka v úzkych uličkách sa môže stať každodenným hororom) a rodina s dvomi deťmi si ako hlavné vozidlo v domácnosti nezvolí dvojmiestny kabriolet.

Odporúčame, aby ste zhrnuli všetky činnosti, na ktoré chcete internet používať, napríklad:

  • bežné surfovanie, čítanie článkov, odosielanie emailov, používanie sociálnych sietí
  • sledovanie streamovacích služieb (Netflix, HBO Max …)
  • online hranie na PC alebo hracích konzolách

V nasledujúcich častiach článku vám viac povieme o parametroch internetového pripojenia, ktoré dokážu zásadne ovplyvniť vašu spokojnosť so službou.

 

NUO radí: spíšte si činnosti, ktoré plánujete na internete vykonávať.

 

Bezdrôtový internet alebo internet cez kábel?

 

V skratke sa jedná o technológiu, akým je domácnosť pripojená k internetu.

Pri bezdrôtovom internete sa dáta prenášajú pomocou antény, ktorá je pripevnená na fasádu alebo strechu budovy. Vďaka moderným technológiám dokáže takéto pripojenie dosiahnuť rýchlosť rádovo v desiatkach megabitov za sekundu (Mb/s), ktorá postačuje na takmer všetky bežné činnosti na internete.

Internet cez kábel sa realizuje pripojením do existujúcej siete v lokalite domácnosti, napríklad do telefónnej alebo optickej siete. Technologický vrchol v súčasnosti predstavujú optické siete, ktoré dáta prenášajú v optických vláknach rýchlosťou svetla. Optický internet vám poskytne najvyššiu rýchlosť pripojenia až do 1 Gb/s (1 000 Mb/s).

 

NUO radí: ak máte možnosť, vyberte si internetové pripojenie prostredníctvom optickej siete (optický internet).

 

Aká je vhodná rýchlosť internetu?

 

Už v predchádzajúcej časti článku sme spomenuli rýchlosť pripojenia, ktorá sa meria v megabitoch za sekundu (skratka Mb/s alebo Mbps). Rýchlosť pripojenia udáva množstvo dát, ktoré dokážete za sekundu stiahnuť z internetu alebo nahrať na internet. Platí, že vyššie číslo znamená rýchlejší internet.

Rýchlosť pripojenia je bežne udávaná v tvare „rýchlosť sťahovania dát / rýchlosť nahrávania dát“ (napríklad „100 / 50 Mbps“ alebo zjednodušene „100 / 50 M“).

Pri výbere rýchlosti pripojenia nezabúdajte na činnosti, ktoré chcete na sieti vykonávať. Pre lepšiu predstavu pripájame minimálne rýchlosti pripojenia, ktoré Sú potrebné na zabezpečenie plynulého fungovanie obľúbených online služieb:

  • streamovanie filmov vo Full HD kvalite - Netflix, Disney+ a HBO Max:: 5 Mb/s,
  • streamovanie filmov v 4K kvalite - Netflix: 15 Mb/s, Disney+ a HBO Max: 25 Mb/s, 
  • hranie online hier: 25 Mb/s,
  • sťahovanie veľkých súborov: 50 Mb/s.

Nezabúdajte však, že uvedené informácie hovoria o minimálnych požiadavkách na používanie spomenutých služieb. Pre dosiahnutie optimálnej funkčnosti (bez sekania, dlhého načítania) vám odporúčame, aby ste zvolili pripojenie s vyššou rýchlosťou.

 

NUO radí: pri bezdrôtovom pripojení zvoľte rýchlosť internetu minimálne 20 Mb/s a pri drôtovom pripojení aspoň 100 Mb/s.

 

Neobmedzený a obmedzený internet?

 

Otázka objemu dát už nie je tak aktuálna, ako pred niekoľkými rokmi. Pri internete na doma sa už prakticky nikdy nestretnete s obmedzením množstva prenesených dát.

Chceme vás však zoznámiť s pojmom „FUP“, ktorý upravuje zásady férového využívania služieb (skratka pochádza z anglického názvu „Fair Use Policy“). Na základe pravidiel FUP môže poskytovateľ znížiť rýchlosť pripojenia pre konkrétneho používateľa, ktorý sťahuje neúmerné množstvo dát, čím nadmerne zaťažuje sieť a znižuje rýchlosť pripojenia ostatných domácností.

Pri bežnom používaní internetu (surfovanie, sledovanie stremovacích služieb, online hranie) sa uplatnenia FUP nemusíte obávať. Poskytovatelia internetu použijú obmedzenie rýchlosti pripojenia iba v vo výnimočných prípadoch, ktoré môžeme pokojne nazvať aj extrémnymi.

 

NUO radí: vyhnite sa internetovému pripojeniu s obmedzeným objemom dát.

 

Viazanosť služby

 

Najčastejšie sa môžete stretnúť najmä s viazanosťou služieb na 12 alebo 24 mesiacov. Za dlhšiu viazanosť spravidla získate internetové pripojenie za nižšiu cenu (nižší mesačný paušál a poplatky za zriadenie služby). Platí aj opačné pravidlo – pri internete bez viazanosti bude cena za službu vyššia.

 

NUO radí: ak plánujete vo vašom byte alebo dome žiť dlhšie, zvoľte internet s dlhšou a finančne výhodnejšou viazanosťou.

 

Cena

 

Cena za internetové pripojenie závisí od použitých technológií, rýchlosti pripojenia, cenovej politiky poskytovateľa a ďalších faktorov.

Pri výbere internetu si vyhraďte dostatok času na porovnanie jednotlivých služieb. Porovnajte si výšku mesačného paušálu, poplatkov za zriadenie a ďalších poplatkov (napríklad na nákup alebo prenájom WiFi routera a iných zariadení).

V prípade, že sa rozhodnete pre službu s najvyššími parametrami (napríklad optický internet s rýchlosťou 1 Gb/s), počítajte s dodatočnými nákladmi na nákup zariadení, ktoré spĺňajú štandardy WIFI 5 alebo WIFI 6. Bez nich by ste platili za službu, ktorej výhody nedokážete reálne využiť.

 

NUO radí: stanovte hornú hranicu ceny za internetové pripojenie, ktorá nespôsobí nadmerné zaťaženie vášho rodinného rozpočtu. Pýtajte sa poskytovateľa na všetky poplatky, ktoré súvisia so zriadením a používaním internetového pripojenia.

 

Servis

 

Dostupnosť a rýchlosť servisu sa pri výbere internetového pripojenia neprávom dostáva do úzadia.

Kvalitné servisné služby zvyšujú váš komfort v prípade neočakávaných výpadkov. Tie môžu byť spôsobené prírodnými javmi (napríklad zásahom blesku), ľudskou činnosťou (pretrhnutie optických vlákien pri zemných prácach) alebo zlyhaním zariadení (pokazený WiFi router).

Rozdiely v rýchlosti servisu môžu byť priepastné. Lokálny poskytovatelia dokážu poruchy odstrániť už v priebehu niekoľkých hodín, kým v prípade celoslovenských poskytovateľov očakávajte pomalší proces riešenia (niekoľko dní, v horšom prípade aj týždňov).

 

NUO radí: vyberte si lokálneho poskytovateľa internetu, ktorý potrebný servis vyrieši spravidla rýchlejšie, než celoslovenskí poskytovatelia.

 

Záver

 

Pri výbere internetu na doma vždy vychádzajte z toho, čo od služby očakávate a akú cenu ste za ňu ochotný zaplatiť. Hľadajte najlepší pomer cena / úžitok, aby ste sa vyhli nežiaducim situáciám:

  • kvôli nižšej cene si vyberiete internet s slabšími parametrami, než potrebujete – pripravte sa na pomalé sťahovanie, sekanie videa pri pozeraní, problémy pri hraní online hier
  • vyberiete si internet o oveľa vyššími parametrami, než potrebujete – mesačne budete platiť viac za službu, ktorej výhody reálne nevyužijete.

Potrebujete poradiť s výberom najvhodnejšieho internetu na doma?

Kontaktujte nás na tel. č. 02/20030808 alebo nám napíšte správu a my sa vám ozveme.

*Odoslaním kontaktného formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Hľadáte stabilného poskytovateľa internetu alebo televízie?

Overte si dostupnosť našich služieb na vašej adrese.

bluet

Kontaktný formulár

Potrebujete viac informácií? Napíšte nám.

*Odoslaním kontaktného formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Na zadanej adrese poskytuje služby poskytovateľ