Máte slabý signál a pomalý internet cez WiFi? Toto sú dôvody a riešenia!

Máte slabý signál a pomalý internet cez WiFi? Toto sú dôvody a riešenia!

WiFi je skvelá technológia, vďaka ktorej rýchlo a jednoducho pripojíte mobilné telefóny, notebooky, tablety a zariadenia chytrej domácnosti na Internet. Nemusíte použiť káble a môžete sa voľne pohybovať po celej domácnosti, pretože WiFi signál je dostupný v každej miestnosti.

 

Ideálny stav je, keď máte kvalitný WiFi signál a rýchly prenos dát bez ohľadu na miestnosť, v ktorej sa nachádzate. Čo však môžete urobiť, ak má vaša WiFi sieť slabý signál a pripojenie na internet je pomalé? Spoznajte dôvody brániace efektívnemu fungovaniu domácej WiFi siete spolu s riešeniami.

 

Rýchlosť internetového pripojenia

 

Na rýchlosť domácej WiFi siete má priamy vplyv rýchlosť internetového pripojenia od vášho poskytovateľa. Na meranie rýchlosti pripojenia existujú desiatky nástrojov, napríklad speedtest.net. Odporúčame urobiť dva rôzne testy rýchlosti:

 

1. Do notebooku pripojte sieťový kábel a odmerajte rýchlosť pripojenia

Ak svojmu poskytovateľovi mesačne platíte napríklad za 100 Mb/s pripojenie a počas prvého testu „cez kábel“ odmeriate výrazne nižší výsledok (napríklad 20 Mb/s), kontaktujte svojho poskytovateľa. Oboznámte ho so zistenými informáciami a žiadajte o nápravu.

 

2. Notebook pripojte na internet prostredníctvom WiFi siete a odmerajte rýchlosť

Po druhom teste rýchlosti „cez WiFi“ porovnajte namerané hodnoty s výsledkami prvého testu. Ak zistíte výrazne odlišné hodnoty (napríklad: v prvom teste ste namerali 85 Mb/s, kým v druhom iba 15 Mb/s), tak je spomalenie WiFi siete spôsobené faktorom/faktormi vo vašej domácnosti.

 

Aké sú najčastejšie príčiny pomalého prenosu dát a slabého WiFi signálu? Zoznámime vás s nimi v ďalšej časti článku.

 

Zastaralý WiFi router

 

WiFi router starší ako 5 rokov nemusí spĺňať najnovšie štandardy (802.11ac – WiFi 5 a 802.11ax – WiFi 6) ani poskytnúť súčasnú dvojpásmovú podporu pre 2,4 GHz a 5 GHz signál.

 

wifi-6-router

 

Čo to znamená? Starší WiFi router nemusí byť schopný preniesť dáta dostatočne rýchlo. Taktiež je veľmi pravdepodobné, že je toto zariadenia vybavené slabšou anténou. To môže spôsobiť problémy s pokrytím celej domácnosti dostatočne silným WiFi signálom.

 

Povedzme to takto: mať najnovší iPhone alebo Galaxy smartfón pripojený na starý WiFi router je ako mať výkonné pretekárske auto s najlacnejšími pneumatikami, aké nájdete.

 

V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť jednotlivé WiFi štandardy spolu s maximálnymi prenosovými rýchlosťami, ktoré podporujú:

 

Štandard Maximálna teoretická rýchlosť Skutočná rýchlosť
802.11b (WiFi 1) 11 Mb/s 5,5 Mb/s
802.11a (WiFi 2) 54 Mb/s 20 Mb/s
802.11g (WiFi 3) 54 Mb/s 20 Mb/s
802.11n (WiFi 4) 600 Mb/s 100 Mb/s
802.11ac (WiFi 5) 1,3 Gb/s 200 Mb/s
802.11ax (WiFi 6) 10 Gb/s 2 Gb/s

 

Pravdepodobne sa pýtate, aký je rozdiel medzi maximálnou teoretickou rýchlosťou a skutočnou rýchlosťou a prečo sú medzi nimi tak významné rozdiely. 

 

Maximálnu teoretickú rýchlosť je možné dosiahnuť v laboratórnych podmienkach, kde sú odstránené alebo minimalizované všetky faktory, ktoré spôsobujú stratu rýchlosti prenosu dát. Skutočná rýchlosť je však nižšia kvôli rádiovému rušeniu, fyzickým prekážkam, vzdialenostiam medzi zariadeniami a ďalším rušivým faktorom. Počet zariadení pripojených k WiFi routeru taktiež ovplyvňuje skutočnú rýchlosť prenosu dát.

 

Výberom moderného WiFi routera môžete významne zvýšiť rýchlosť aj silu signálu WiFi siete. Odporúčame, aby ste používali router spĺňajúci najnovší štandard WiFi 6

 

Starý telefón, tablet alebo notebook

 

Rýchlosť a sila signálu WiFi siete nemusí súvisieť iba s routerom.

 

Smartfóny, tablety a notebooky majú taktiež svoju podporu WiFi štandardov (tie sú rovnaké, ako v prípade routerov). Bez ohľadu na to, aký rýchly router v domácnosti máte, internet nepôjde rýchlejšie ako je rýchlosť podporovaná konkrétnym zariadením.

 

Čo to znamená? Ak máte doma WiFi 6 router a pripájate sa na neho notebookom so štandardom WiFi 4, tak na notebooku dosiahnete nanajvýš rýchlosť podporovanú štandardom WiFi 4 (100 Mb/s).

 

Ak chcete dosiahnuť čo najvyššiu rýchlosť WiFi siete, používajte zariadenia podporujúce najnovšie WiFi štandardy.

 

Nevhodné umiestnenie routera

 

Zdrojom WiFi signálu je router. A čím ďalej sa od routera pripojené zariadenie nachádza, tým je signál slabší a rýchlosť nižšia.

 

Vždy je najlepšie mať router v strede domácnosti (domu alebo bytu), v blízkosti miestností, kde internet najčastejšie používate (obývačka, kancelária, spálňa). Každá stena, ktorá stojí v ceste signálu, znižuje jeho rýchlosť a dosah.

 

akoumiestnit-wifi-router

 

 

 

Možno to ešte neviete, ale pre dosiahnutie lepšieho signálu je vhodné router umiestniť na vyvýšené miesto (na úroveň očí a vyššie), napríklad na vrchnú poličku. 

 

Pri väčších rodinných domoch jeden WiFi router nemusí stačiť. V takomto prípade môžete použiť WiFi extendery a Mesh systémy na zväčšenie pokrytia bezdrôtovej siete.

 

WiFi extender je lacnejšou alternatívou pre rozšírenie pokrytia WiFi signálu. Musí byť umiestnený v dosahu routera, ktorého signál prijíma a preposiela do koncového zariadenia. Nevýhodou WiFi extendera je, že vytvára novú WiFi sieť, ktorej prenosová rýchlosť je nižšia.

 

Mesh systémy poskytujú najpokročilejší spôsob pokrytia väčších objektov kvalitným WiFi signálom. Výhodou Mesh systémov je, že z viacerých zariadení vytvárajú jednotnú sieť pokrývajúcu celú domácnosť silným signálom a vysokou rýchlosťou prenosu dát. Nevýhodou je vyššia cena.

 

Rušenie WiFi signálu

 

Steny, nábytok, elektrické zariadenia, WiFi siete susedov – toto všetko dokáže rušiť signál a znižovať rýchlosť internetu vo vašej domácnosti. 

 

Správne umiestnenie WiFi routera (písali sme o ňom v predchádzajúcej časti) je preto nesmierne dôležité pre dosiahnutie optimálneho pokrytia a rýchlosti. Vyhnite sa inštalácii routera v blízkosti elektrických spotrebičov, ktoré spôsobujú elektromagnetické rušenie – napríklad mikrovlnná rúra, bezdrôtové zariadenia a satelitná televízia.

 

rusenie-wifi-signalu

 

 

Najmä v bytových domov, kde má každá domácnosť svoju vlastnú WiFi sieť, dochádza k vzájomnému rušeniu signálu. Bezdrôtové signály fungujú na rôznych frekvenciách a kanáloch. Ak majú vaši susedia nastavený router na rovnaký kanál, ako router vo vašej domácnosti, môže dôjsť ku prekročeniu kapacity a zníženiu rýchlosti internetu.

 

Ak to váš router nerobí automaticky, skúste ho prepnúť na iný kanál, aby ste znížili rušeniu signálu. V tomto prípade odporúčame, aby ste zmeny v nastaveniach WiFi routera prenechali odborníkom, aby ste predišli znefunkčneniu vašej domácej siete.

 

Nepozvaní hostia

 

Spomalenie domácej WiFi môžu spôsobiť aj osoby, ktoré používajú vašu sieť bez povolenia. Napríklad neprajní susedia, ktorí uhádli vaše prístupové heslo a sťahujú filmy v 4K kvalite.

 

Odporúčame, aby ste používali silné a jedinečné heslá (obsahujúce veľké aj malé písmená, číslice a ďalšie znaky) so šifrovaním aspoň na úrovni WPA2. Svoje heslá nikomu nedávajte, pretože sa môžu dostať do nesprávnych rúk.

 

Ak to váš router umožňuje, vytvorte sieť určenú pre hostí, ktorá bude mať vlastné heslo. Túto sieť môžu následne používať vaši hostia.

 

Pre dosiahnutie navyššej miery bezpečnosti WiFi siete používajte routre so štandardom WiFi 6, ktoré podporujú najmodernejšiu šifrovaciu ochranu WPA3. Šifrovanie WPA3 používa 192-bitové šifrovacie kľúče (aj AES-256) a má zosilnenú počiatočnú výmenu šifrovacích kľúčov.

 

Štandard WiFi 6 je budúcnosť profesionálnych a robustných WiFi riešení.

 

Počet pripojených zariadení

 

Kedysi platilo, že na WiFi sieť bolo pripojených iba niekoľko zariadení (najčastejšie iba jeden notebook). Dnes je však situácia úplne odlišná. Na internet sa pripájajú telefóny, tablety, počítače, bezdrôtové kamery, chytré spotrebiče atď.. Každé z týchto zariadení prijíma a odosiela dáta, čo môže viesť k preťaženiu siete.

 

zariadenia-pripojene-na-wifi

 

Odporúčame, aby ste na internet pripájali iba tie zariadenia, ktoré nutne potrebujete.

 

Obráťte sa na odborníkov

 

V prípade, že sa vám nepodarilo vyriešiť problém s nízkou rýchlosťou a slabým signálom vo vlastnej réžii, neváhajte sa obrátiť na odborníkov.

 

Naši technici vám určite pomôžu buď na diaľku (zmeny v nastavení WiFi routera -zmena hesla, kanála atď.) alebo výjazdom (zmena umiestnenia routera, vyhľadanie faktorov rušenia signálu atď.). 

Máte doma pomalý internet so slabým WiFi signálom?

Kontaktujte nás na tel. č. alebo nám napíšte správu a my sa vám ozveme.

*Odoslaním kontaktného formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Hľadáte stabilného poskytovateľa internetu alebo televízie?

Overte si dostupnosť našich služieb na vašej adrese.

bluet

Kontaktný formulár

Potrebujete viac informácií? Napíšte nám.

*Odoslaním kontaktného formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Na zadanej adrese poskytuje služby poskytovateľ