Bezpečnosť na internete (2. časť) - bezpečnosť detí

Bezpečnosť na internete (2. časť) - bezpečnosť detí

Internet je dnes súčasťou života pre všetky vekové skupiny – od detí až po seniorov. Poskytuje mnoho výhod, ale zároveň predstavuje aj riziko. Deti sú často vystavené nebezpečenstvu zo strany online predátorov, nevhodného obsahu, nežiaducich kontaktov a mnohých iných hrozieb.


Bezpečnosť detí na internete sa v dnešnej dobe stáva čoraz väčším problémom. S narastajúcim počtom detí, ktoré trávia čas na internete, sa zvyšuje aj riziko, že sa stanú obeťou sexuálnych útokov, šikany alebo inej formy zneužívania. Preto je dôležité, aby sa rodičia, starí rodičia, učitelia a ostatní zodpovední dospelí informovali o tom, ako chrániť deti na internete.


V druhej časte série našich článkov o bezpečnosti na internete sa zameriame práve na bezpečnosť maloletých. Zoznámite sa s najčastejšími hrozbami, ktoré na deti číhajú v online priestore a spoznáte aj odporúčania, ako predísť nebezpečným situáciám.

 

Zoznámte sa s rizikami na internete

 

Predtým, ako sa zameriame na odporúčania na zabezpečenie bezpečnosti detí na internete, je dôležité si uvedomiť riziká, ktoré im hrozia. Medzi najväčšie hrozby patria:

 

1. Kyberšikana - je to forma agresie, kedy sú deti vystavené urážlivým, vulgárnym, alebo šikanujúcim správam.


2. Predátorské správanie - situácia, kedy deti sú kontaktované neznámymi ľuďmi s cieľom získať ich dôveru a zmanipulovať ich.


3. Nevhodný obsah - k internetu majú deti neobmedzený prístup a preto hrozí nebezpečenstvo, že objavia obsah, ktorý nie je pre ich vekovú kategóriu vhodný.


4. Zneužitie osobných údajov - deti by mali byť naučené, aby sa nevyjadrovali príliš otvorene a nezverejňovali osobné informácie, ktoré by mohli byť zneužité.


Kyberšikana detí na internete

Takmer polovica detí zažila už nejakú formu online šikany

 

V nasledujúcej časti sa budeme venovať odporúčaniam, ako zvýšiť bezpečnosti deti pri práci s technológiami a internetom.

 

1. Vhodný vek na používanie zariadení a internetu

 

V akom veku a v akom rozsahu by sa dieťa malo začať zoznamovať s technológiami a internetom? 

 

Do 2 rokov


V tomto veku je najlepšie sa technológiám úplne vyhnúť. Výnimku tvoria iba videohovory s blízkymi.

 

2-3 roky


Dieťa by nemalo so zariadeniami tráviť viac ako 15 minút denne. A to len za prítomnosti rodičov.

 

3-6 rokov


Predškoláci by si mali vystačiť s 30-60 minútami používania zariadení v prítomnosti rodiča. V tomto veku je vhodné dieťa začať zoznamovať s bezpečným používaním zariadení.

 

V predškolskom veku nepoužívajte veľa technológií ani elektronických hračiek (napríklad rozprávajúce bábiky a psíky). Pre rozvoj kreativity a detského poznávanie sveta platí: čím jednoduchšie hračky, tým lepšie. Pre dieťa je najvhodnejšie, ak bude svet spoznávať pomocou skladačiek, jednoduchých hračiek a aktivít v prírode 
Rodičia často používajú mobilné telefóny a tablety ako hypnotizéri, ktoré majú utíšiť dieťa. A aj utíšia. Avšak je to určite nevhodné, z neurologického hľadiska a tiež preto, že si dieťa priskoro zvyká byť obklopené elektronickými podnetmi a dožaduje sa digitálneho zariadenia ako svojej hračky.

 

6-10 rokov


Žiaci na 1. stupni základnej školy môžu dostať svoj prvý tlačidlový mobilný telefón – určite nie smartfón. V tomto veku je dôležité, aby sa dieťa naučilo telefonovať, starať sa o zariadenie, nedávať osobné údaje hocikomu, netelefonovať počas prechádzania cez cestu a aby bolo v kontakte s rodičmi.

 

10-15 rokov


Deti na 2. stupni základnej školy môžu dostať svoj prvý smartfón, pretože z vývojového hľadiska už dokážu kritickejšie uvažovať a zodpovednejšie sa rozhodovať. Úlohou rodičov je naučiť dieťa pracovať so zariadením.

 

V akom veku zoznámiť deti s technológiami
 

2. Povedomie o online rizikách

 

Jedným z najdôležitejších krokov, ktorý môžete urobiť, je zabezpečiť, aby boli deti dostatočne informované a vzdelané v oblasti online bezpečnosti. To znamená, že musíte byť schopní zodpovedať otázky, ako chrániť svoje osobné údaje, ako rozpoznať nebezpečné správy a odkazy, ako sa vyhnúť online šikane a ako nahlásiť nevhodné správanie. 


Poučte ich, aby nikdy nezverejňovali svoje osobné informácie a aby nekomunikovali s neznámymi osobami.

 

3. Používajte nástroje na ochranu detí

 

Existujú desiatky nástrojov, ktoré môžete použiť na zabezpečenie bezpečnosti detí na internete. Funkcie týchto nástrojov zahŕňajú filtrovanie obsahu, blokovanie nevhodných webových stránok, sledovanie aktivity na internete, sledovanie polohy zariadenia a iné. Je dôležité, aby ste tieto nástroje používali správne a aby ste si overili, že sú účinné.


Sledovanie aktivity detí na internete môže byť užitočné pre identifikáciu potenciálnych nebezpečenstiev. Informácie o tom, ktoré webové stránky deti navštevujú, kde strávia najviac času a s kým sa rozprávajú, prispejú ku včasnému odhaleniu nebezpečenstiev.

 

- nastavte časový limit na používanie internetu a určte, ktoré stránky môžu deti navštíviť
- pravidelne kontrolujte aktivitu detí online a prezerajte si históriu prehliadania

 

Zo širokej ponuky aplikácií na ochranu detí vyberáme:


Google Family Link
Rodičovská kontrola Apple (dosptupné iba pre iOS zariadenia)
AirDroid Parental Control
Rodičovská kontrola Kroha (Android | iOS)
Kids360

 

4. Učte deti, ako sa chrániť online

 

Je dôležité, aby ste deti naučili, ako sa chrániť online. Mali by ste ich učiť, ako používať silné heslá, ako chrániť svoje súkromie a ako sa vyhýbať nebezpečným situáciám. Taktiež by ste ich mali učiť, ako spoľahlivo identifikovať neznámych ľudí a ako komunikovať s nimi.


8 pravidiel, ktoré by mali deti ovládať pre bezpečné používanie internetu:


1. Nezdieľaj osobné informácie. Neposkytuj osobné informácie (napríklad plné meno, adresu, telefónne číslo alebo fotku) cudziemu človeku na internete.


2. Vyhľadávaj spoľahlivé zdroje. Vždy overuj, že zdroj informácií je spoľahlivý a dôveryhodný.


3. Používaj silné heslá. Vytváraj silné heslá pre svoje účty a nedávaj ich nikomu inému.


4. Chráň svoje súkromie. Používaj nastavenia súkromia na sociálnych sieťach a aplikáciách. Staraj sa o to, aby boli tvoje príspevky a informácie viditeľné iba pre tých, ktorí sú tvojimi priateľmi alebo známymi.


5. Neklikaj na neznáme odkazy. Neklikaj na odkazy od neznámych ľudí alebo zdrojov, pretože môžu viesť k nebezpečným stránkam alebo aplikáciám.


6. Buď opatrný pri online komunikácii. Nezdieľaj príliš osobné informácie a nikdy sa nedohodni schôdzku s cudzím človekom, ktorého si stretol online.


7. Používaj antivírusový software. Inštaluj a pravidelne aktualizuj antivírusový software, aby si chránil svoj počítač a zariadenia pred škodlivým softvérom.


8. Hľadaj pomoc, ak sa cítiš byť ohrozený. Ak sa cítiš byť ohrozený alebo ťa niekto šikanuje, vyhľadaj pomoc od dospelých, ktorým dôveruješ, alebo sa obráť na organizáciu, ktorá sa zaoberá ochranou detí na internete.

 

Pravidlá bezpečného používania internetu pre deti

Naučte deti pravidlá, vďaka ktorým dokážu odhaliť a riešiť rizikové situácie na internete

 

5. Udržujte otvorenú komunikáciu

 

Viesť otvorenú komunikáciu s deťmi o ich online aktivity je veľmi dôležité. Deti by mali vedieť, že sa na vás môžu obrátiť so svojimi obavami a otázkami a že budete ochotní počúvať a pomôcť im. Taktiež je dôležité, aby sme sa zaujímali o ich online aktivity a aby sme sa aktívne zapájali do ich online sveta. Môžete spolu hrať online hry, sledovať videá alebo diskutovať o tom, ako internet funguje. Týmto spôsobom budete mať lepší prehľad o tom, čo deti na internete robia a budeme môcť včas rozpoznať potenciálne nebezpečenstvá.

 

6. Nepodceňujte online riziká

 

Musíte si uvedomiť, že online hrozby pre deti existujú a môžu byť veľmi reálne. Môžu sa objaviť rôzne situácie, ako sú šikana, sexuálne zneužívanie, nevhodný obsah a iné. Preto by ste nemali podceňovať tieto nebezpečenstvá a mali by ste venovať dostatok pozornosti pre zabezpečenie bezpečnosti detí na internete.


Ak si myslíte, že sa vášmu dieťaťu na internete nič nemôže stať, prečítajte si nasledujúce štatistiky. Uvedomte si, že online hrozby sú tak rozšírené, že sa môžu týkať ktoréhokoľvek dieťaťa na svete, ktoré používa internet.


- Podľa správy organizácie UNICEF z roku 2017 bolo celosvetovo viac ako 1 miliarda detí veku 2 až 17 rokov vystavených nebezpečenstvu online.


- Podľa správy Europolu o nezákonnej sexuálnej aktivite na internete z roku 2019 bol počet hlásení o online sexuálnom zneužívaní detí v Európe medzi rokmi 2015 a 2018 viac než dvojnásobný.


- Podľa správy National Center for Missing and Exploited Children v USA bolo v roku 2020 prihlásených viac ako 21 miliónov prípadov online sexuálneho zneužívania a vykorisťovania detí.


- Podľa správy SafeKids.com z roku 2021, viac ako 90% detí vo veku 5 až 16 rokov navštívilo web stránky s nevhodným obsahom, ktorý môže zahŕňať pornografiu, násilie alebo rasizmus.


- Podľa správy organizácie Childnet International z roku 2020, až 43% detí vo veku medzi 8 a 17 rokov zažilo niektorú formu online šikany.


Prečítajte si aj:

 

Bezpečnosť na internete (1. časť) – zariadenia a účty

Bezpečnosť na internete (3. časť) – typy podvodov

Máte záujem o bezpečný internet na doma?

Kontaktujte nás na tel. č. 02/20030808 alebo nám napíšte správu a my sa vám ozveme.

*Odoslaním kontaktného formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Hľadáte stabilného poskytovateľa internetu alebo televízie?

Overte si dostupnosť našich služieb na vašej adrese.

bluet

Kontaktný formulár

Potrebujete viac informácií? Napíšte nám.

*Odoslaním kontaktného formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Na zadanej adrese poskytuje služby poskytovateľ