Bezpečnosť na internete (1. časť) - zariadenia a účty

Bezpečnosť na internete (1. časť) - zariadenia a účty

Internet nám poskytol rýchly prístup k informáciám, pohodlné nakupovanie, jednoduchú komunikáciu aj zábavu vo forme online hier alebo streamingových služieb. Každodenné používanie internetu má však aj svoju odvrátenú stranu. Takmer každý deň sa stretávame so správami o rôznych krádežiach osobných údajov a kybernetických podvodoch.

 

Pripravili sme pre vás sériu troch článkov, ktoré vám pomôžu bezpečnejšie používať internet a odhaliť pokusy o podvody či krádeže. V prvom článku sa venujeme úplným základom, ktoré sú nevyhnutné pre zvýšenie bezpečnosti v online priestore – zabezpečeniu zariadení a používateľských účtov.

 

Aktualizácie softvéru

 

Vnímate časté aktualizácie operačného systému a aplikácií vo vašich zariadeniach ako otravnú nepríjemnosť? Chápeme vás, väčšinou sa aktualizácie spustia v nevhodnom čase a ich inštalácia je časovo náročná (ďakujeme ti Windows). Napriek tomu však odporúčame, aby ste mali softvér vašich zariadení vždy aktuálny.

 

Ak máte zastaraný softvér, neprichádzate iba o niekoľko nových funkcií alebo o niečo rýchlejší program. Svoje zariadenie tiež vystavujete zraniteľnostiam a bezpečnostným rizikám. Zvyšujete riziko krádeže osobných údajov, citlivých dát a finančných prostriedkov.

 

Myslite na to takto: zhnité jedlo by ste v chladničke nenechali, pretože riskujete, že sa pokazia aj čerstvé potraviny. Softvér je rovnaký. Udržujte ho aktuálny, bezpečný a zdravý.

 

Antivírus

 

Zabudnite na negatívne predsudky spojené s používaním antivírusového softvéru. V minulosti sme boli často svedkami toho, že antivírus nadmerne zaťažil počítač a tým znížil jeho výkon. Situácia sa však v priebehu posledných rokov výrazne zmenila. K dispozícii máme zariadenia s neporovnateľne vyšším výkonom a výrobcovia antivírusov neustále optimalizujú kód softvéru pre lepší a plynulejší chod.

 

Čo riskujete, ak nepoužívate kvalitný antivírus?

 

- poškodenie alebo vymazanie súborov

 

- stratu citlivých informácií

 

- stratu kontroly nad zariadením

 

Odporúčame, aby ste kvalitný antivírus používali vo všetkých zariadeniach, ktorými sa pripájate na internet. Výnimkou nie sú ani mobilné telefóny a tablety.

 

Spoločnosti ako Eset, Kaspersky, Norton, Bitdefender alebo McAfee ponúkajú celú škálu antivírusových produktov pre rôzne typy zariadení. Cena licencií sa pohybuje na úrovni prijateľných 30 - 50 € /rok. Rozhodnúť sa môžete aj pre bezplatnú verziu antivírusového softvéru od niektorého z uvedených výrobcov. Tie vám zadarmo poskytnú základnú ochranu pred škodlivým softvérom.

 

Aj bezplatný antivírus je vždy lepší, ako žiadny antivírus!

 

Majiteľov počítačov s operačným systémom Windows 10 a 11 chceme upozorniť na bezplatný antivírus Microsoft Defender. Možno ste nevedeli, ale tento softvér v testoch účinnosti pravidelne dosahuje veľmi dobré výsledky. 
 

Silné heslá

 

Jedným z najjednoduchších krokov, ktoré môžete podniknúť na zvýšenie bezpečnosti svojich zariadení a online účtov, je používanie silných hesiel.

 

Najčastejšie heslá na Slovensku

 

Podľa výskumu spoločnosti NordPass bolo v roku 2022 najobľúbenejším heslom na Slovensku „123456“. Na ďalších priečkach sa umiestnili heslá „12345678“, „123456789“, „000000“, „1234“, „password“, „111111“, „martin“, „veronika“...

 

Čo si myslíte, koľko by trvalo hackerovi prelomiť uvedené heslá? Znie to až strašidelne, ale väčšinu z nich by pomocou vhodného nástroja odhalil do 1 sekundy.

 

 

 

Aké sú silné heslá?

 

Heslá by mali byť dlhé minimálne 8-10 znakov (ideálne 12 a viac) znakov, obsahovať kombináciu veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov (+-;%&@#!?{}<> atď.). Je tiež dôležité použiť odlišné heslá pre každý účet. Zabránite tak väčším škodám v prípade, že útočníkovi sa jedno heslo podarí odhaliť.
 

Dvojfaktorová autentifikácia (dvojstupňové overovanie)

 

Dvojfaktorová autentifikácia je metóda zabezpečenia, ktorá zvyšuje bezpečnosť účtu tým, že požaduje od používateľa okrem hesla aj ďalší druh overenia (napríklad pomocou SMS kódu, autentifikačnej aplikácie alebo hardvérovej kľúča). Táto metóda výrazne sťaží prácu útočníkov aj v prípade, že už získali heslo k vášmu účtu.

 

S dvojfaktorovou autentifikáciou sa bežne stretnete pri aplikáciách internet bankingu (pri prihlásení a potvrdení platby) a viete si ju aktivovať aj napríklad pre váš Google účet

 

Ak ešte nemáte aktivovaný dvojstupňové overenie, urobte tak čím skôr. Najmä v prípade, ak máte ku svojmu účtu pripojenú bankomatovú kartu alebo iný spôsob platby.

 

Domáca WiFi sieť

 

Bezpečnosť domácej WiFi siete je nesmierne dôležitá. V pohodlí domova nakupujete, pripájate sa do internetového bankovníctva, komunikujete s úradmi atď. To znamená, že prenášate veľmi citlivé údaje, ktoré by sa v žiadnom prípade nemali dostať do nesprávnych rúk.

 

Aby ste zabezpečili svoju domácu Wi-Fi sieť, môžete sa riadiť niekoľkými jednoduchými krokmi:

 

1. Používajte silné heslo pre pripojenie k WiFi sieti.

 

2. Aktualizujte softvér WiFi routera, aby ste zabezpečili sieť pred novými hrozbami a zraniteľnosťami.

 

3. Zmeňte názov WiFi siete (SSID). Použite názov, ktorý neobsahuje žiadne osobné informácie alebo informácie o routeri.

 

4. Zapnite WPA2 šifrovanie. Ak router umožňuje použiť šifrovanie WPA3, je to ešte lepšia voľba.

 

5. Použite filtre MAC adries. MAC adresy jedinečne identifikujú zariadenia v sieti. Použitie filtrov môže obmedziť prístup k vašej sieti na povolené zariadenia.

 

6. Vypnite funkciu WPS. Funkcia WPS (Wi-Fi Protected Setup) môže útočníkom umožniť ľahký prístup k vašej sieti. Vypnite ju, ak ju nepoužívate.

 

7. Vytvorte vlastnú sieť pre hostí. Ak umožníte návštevníkom pripojiť sa k vašej Wi-Fi sieti, mali by ste im priradiť samostatnú sieť s obmedzeným prístupom k vašim súkromným zariadeniam a údajom.
 

Verejné WiFi siete

 

Pri používaní verejných WiFi sietí, ako sú napríklad siete v kaviarňach, hoteloch, na námestiach alebo letiskách, by ste mali byť obozretní. Verejné siete sú skvelou príležitosťou pre útočníkov, ktorí môžu odpočúvať vašu komunikáciu alebo vám do zariadenia prenášať škodlivý kód. Ak je to možné, používajte vlastnú WiFi sieť alebo VPN (Virtual Private Network), ktorá zabezpečuje vašu komunikáciu a chráni vaše dáta pred útočníkmi.

 

Odporúčame, aby ste na verejných WiFi sieťach nevykonávali žiadne finančné transakcie (platby za nákup v e-shopoch alebo prevody v internetovom bankovníctve).

 

Vypnutie nepotrebných funkcií

 

Najmä pri mobilných telefónoch odporúčame, aby ste si vždy vypli funkcie ako NFC, Bluetooth alebo WiFi Direct, keď ich práve nepoužívate. Minimalizujete tak riziko zneužitia zariadenia.
 

Neznáme odkazy a prílohy

 

Otváranie neznámych odkazov a príloh môže byť nebezpečné, pretože môžu obsahovať škodlivý kód alebo vás môžu priviesť na falošné stránky, ktoré sa snažia získať vaše prihlasovacie údaje, osobné údaje alebo údaje o vašej bankomatovej karte. Ak dostanete správu s neznámym odkazom alebo prílohou, je najlepšie ju neotvárať. Ak neviete, kto vám správu poslal, alebo ak niečo v správe pôsobí podozrivo, je lepšie ju odstrániť.

 

Obozretní musíte byť vtedy, keď podozrivú správu dostanete od známej osoby. Najmä na sociálnych sieťach sa šíria vírusy vo forme správ, ktoré sa po kliknutí na odkaz automaticky prepošlú všetkým vašim priateľom.

 

Ako odhaliť nebezpečné správy na sociálnych sieťach?

 

Existuje niekoľko spôsobov, ako identifikovať nebezpečné správy na sociálnych sieťach:

 

1. Nepoznáte odosielateľa správy - ak neviete, kto je odosielateľ správy, je to prvý znak toho, že by ste mali byť opatrní. Ak sa vám niekto, koho nepoznáte, snaží poslať odkaz, môže to byť podvodník alebo útočník.

 

2. Odkazy na neznáme webové stránky - ak vám niekto posiela odkaz na neznámu webovú stránku, môže to byť podvod. Pred kliknutím na akýkoľvek odkaz by ste mali overiť, či je spoľahlivý.

 

3. Zvláštne požiadavky - ak odosielateľ správy požaduje od vás zvláštne veci, ako napríklad vaše heslo alebo bankové údaje, môže to byť podvod. Nikdy by ste nemali zdieľať svoje citlivé informácie s niekým, koho nepoznáte.

 

4. Chyby v gramatike - mnoho nebezpečných správ obsahuje chyby v gramatike a pravopise. Ak správa znie nezvyčajne alebo obsahuje veľa chýb, môže to byť podvod.
 

Falosne spravy vo Facebook Messenger

Príklad nebezpečných správ šíriacich sa cez Facebook Messenger

 

Ako odhaliť falošné SMS správy?


Identifikovanie falošných SMS môže byť ťažké, pretože podvodníci využívajú rôzne spôsoby, aby ich správy vyzerali pravdivo a presvedčivo. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť identifikovať falošné SMS:

 

1. Skontrolujte číslo odosielateľa - ak je číslo odosielateľa neznáme alebo vám nie je povedomé (väčšinou sa jedná o zahraničné telefónne čísla), môže to byť indikátorom falošnej SMS. Podvodníci sa často maskujú ako známe firmy, aby vás mohli oklamať. Buďte opatrní a overte si pravosť odosielateľa.

 

Príklad: Slovenská pošta vám nebude posielať SMS správy zo španielskeho telefónneho čísla.

 

2. Posúďte obsah SMS – ak dostanete SMS s nezmyselným alebo nezvyčajným obsahom, môže to byť ďalší indikátorom falošnej správy. Podvodníci sa snažia vytvoriť situácie, ktoré vás motivujú k podniknutia určitých krokov (napríklad kliknúť na odkaz alebo zavolať na určité číslo).
Príklad: Z akého dôvodu by vám Slovenská pošta posielala SMS o balíku, keď ste si nič neobjednali?

 

3. Buďte opatrní na SMS s urgentnými požiadavkami - ak SMS obsahuje urgentnú požiadavku alebo hrozbu, že niečo stratíte, môže to byť pokus o podvod. Podvodníci sa snažia vytvoriť stresovú situáciu, aby vás nútili k okamžitému konaniu bez toho, aby ste si skontrolovali pravosť SMS.

 

Príklad: Ak do 24 hodín nekliknete na odkaz, prídete o 50% zľavu v známom e-shope.

 

4. Overte si pravosť - ak sa domnievate, že SMS môže byť podvodná, skúste si overiť pravosť odosielateľa alebo obsahu správy. Kontaktujte zákaznícku podporu spoločnosti, ktorej názov sa objavil v správe. Skúste zistiť, či bola SMS skutočne od nich. Váš telefonát bude prínosom aj pre danú spoločnosť, pretože môže informovať svojich zákazníkov o šírení falošných správ.

 

5. Používajte softvér proti podvodom - niektoré aplikácie a služby ponúkajú softvér proti podvodom, ktorý vám pomôže identifikovať falošné SMS.
 

Príklad falošnej SMS správy v mene Slovenskej pošty odoslanej zo španielskeho telefónneho čísla

 

Ako identifikovať falošné emaily?


Ako pri SMS správach, tak aj pri falošných e-mailoch používajú podvodníci techniky, vďaka ktorým vyzerajú ich e-maily pravdivo a presvedčivo. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu identifikovať ich:

 

1. Skontrolujte e-mailovú adresu odosielateľa – ak sa vám zdá byť e-mail podozrivý, môže to byť adresou odosielateľa. Podvodníci sa často snažia používať e-mailové adresy, ktoré sa podobajú na oficiálne adresy známych firiem, ale obsahujú malé odlišnosti.

 

Príklad: Slovenská pošta vám určite nebude posielať e-mail z adresy info@postaa.ru, zasielka@skposta.com a podobne.

 

2. Skontrolujte gramatiku a pravopis - ak e-mail obsahuje gramatické alebo pravopisné chyby, môže to byť indikátorom falošného e-mailu. Oficiálne e-maily od spoločností by mali byť dobre formulované a bezchybné z jazykového hľadiska.

 

3. Zvážte obsah e-mailu - ak dostanete e-mail, ktorý sa vás snaží nútiť k okamžitému konaniu, môže to byť znakom podvodu. Podvodníci často vytvárajú situácie, ktoré vás nútia k okamžitému kliknutiu na odkaz alebo stiahnutiu príloh.

 

4. Overte si pravosť - ak sa domnievate, že sa jedná o falošný e-mail, skúste si overiť pravosť odosielateľa alebo obsahu e-mailu. Skontrolujte oficiálnu webovú stránku spoločnosti a nájdite kontaktnú e-mailovú adresu. Skontrolujte e-mailovú adresu odosielateľa a porovnajte ju s adresou uvedenou na webovej stránke spoločnosti.

 

Príklad e-mailu odoslaného v mene Slovenskej pošty z falošnej e-mailovej adresy webmaster@tableennisglue.com

 

Bezpečné web stránky

 

Pri nakupovaní, vykonávaní online transakcií a zadávaní osobných údajov sa uistite, že používate zabezpečenú webovú stránku, ktorá používa šifrovanie SSL. Šifrovanie je jasne viditeľné v adrese webovej stránky (HTTPS) a zobrazuje sa aj uzamknutá ikona v prehliadači.

Zobrazenie aktívneho SSL certifikátu v rôznych prehliadačoch

 

Zálohovanie

 

Dôležité dáta vo svojich zariadeniach vždy zálohujte. Použiť na to môžete niektorú z online služieb zameraných na zálohovanie dát alebo aj vlastné offline úložisko (napríklad USB flash disk alebo pevný disk).

 

Vďaka zálohovaniu budete mať istotu, že o svoje dôležité dáta neprídete ani v prípade straty, krádeže, poškodenia alebo kybernetického útoku na vaše zariadenie. 

 

Prečítajte si aj:

 

Bezpečnosť na internete (2. časť) – deti

Bezpečnosť na internete (3. časť) – typy podvodov

Máte záujem o bezpečný internet na doma?

Kontaktujte nás na tel. č. 02/20030808 alebo nám napíšte správu a my sa vám ozveme.

*Odoslaním kontaktného formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Hľadáte stabilného poskytovateľa internetu alebo televízie?

Overte si dostupnosť našich služieb na vašej adrese.

bluet

Kontaktný formulár

Potrebujete viac informácií? Napíšte nám.

*Odoslaním kontaktného formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Na zadanej adrese poskytuje služby poskytovateľ