Ako funguje optický internet?

Ako funguje optický internet?

NUO optický internet je spoľahlivý a dosahuje rýchlosť až 1 000 Mb/s. Viete však, ako funguje a v čom sa líši od iných technológií? Radi vám to vysvetlíme.

Optický internet je najmodernejšou technológiou pre poskytovanie NUO internetu. Od starších typov káblových pripojení sa líši tým, že na prenos dát používa superrýchle svetelné signály putujúce optickými vláknami. Staršie technológie dáta prenášali pomocou elektrických impulzov v medených kábloch.

 

Čo je optické vlákno a aká je jeho história?

 

Optické vlákna sú flexibilné, priehľadné a vyrábajú sa zo skla. Ich priemer 0,125 mm je iba o niečo hrubší ako ľudský vlas. Dáta v optických vláknach putujú rýchlosťou až 70% rýchlosti svetla. Káble z optických vlákien sú menej citlivé na nepriaznivé poveternostné podmienky ako medené káble. Účinne tiež odolávajú elektrickému rušeniu.

 

Štruktúra optického vlákna

Znázornenie štruktúry optického vlákna

 

Hoci sú optické vlákna mnohými ľuďmi považované za novú technológiu, nie je tomu tak. Teoretické základy technológie boli objavené pred vyše 180 rokmi a prudký rozvoj prenosu dát prostredníctvom svetelných signálov začal už v 60. rokoch 20. storočia.

4 zaujímavosti z histórie optických vlákien:

  • v roku 1968 použila NASA optické vlákna v televíznych kamerách, ktoré poslali na mesiac
  • prvý optický kábel tvorený z optických vlákien bol nainštalovaný v roku 1977 v talianskom Turíne.
  • vďaka technickému pokroku sa v roku 1983 stala výroba optických vlákien lacnejšou ako výroba tradičných medených káblov
  • v roku 1988 boli na dno Atlantického oceánu položené prvé optické káble spájajúce USA a Európu.

 

Výhody NUO optického internetu

 

Je NUO optický internet lepší, než DSL alebo internet šírený klasickými medenými káblami? Jedným slovom áno. V porovnaní so spomenutými technológiami je optický internet rýchlejší a spoľahlivejší. Poskytuje však aj ďalšie výhody:

 

Rýchlosť

NUO optický internet dosahuje rýchlosť až 1 000 Mb/s. Vďaka tejto rýchlosti si môžete 2-hodinový film stiahnuť v priebehu niekoľkých sekúnd, kým pri iných technológiách potrvá sťahovanie desiatky minút.

 

Spoľahlivosť

Optické vlákna dokážu pri vysokých rýchlostiach prenášať údaje pre viac používateľov súčasne. V rovnakom čase môžete napríklad streamovať film a hrať online hru. Optický internet zvládne prenos dát bez sekania a výpadkov.

Ďalším bonusom je, že optické káble nie je potrebné zásobovať elektrickým prúdom, účinne odolávajú elektrickému rušeniu a sú menej citlivé na nepriaznivé poveternostné podmienky.

 

Vyššia kvalita TV

Vyššia rýchlosť optického internetu zabezpečí plynulé a ničím nerušené streamovanie filmov a seriálov vo vysokom rozlíšení.

 

Lepšia hrateľnosť

Pre hranie online hier ako Fortnite nie je najdôležitejším parametrom rýchlosť pripojenia. Väčšina hier si vystačí aj s rýchlosťou pripojenia nižšou ako 1 Mb/s. Pre plnohodnotnú zábavu sú oveľa významnejším faktorom drobné oneskorenia (pingy). Vysoké pingy v nesprávnych okamihoch vám rýchlo pokazia zážitok z hrania.

Hladký a neustáli tok dát pri optickom internete so sebou prináša minimálne pingy, vďaka ktorým si naplno užijete každú online hru.

 

Spojenie s viacerými zariadeniami

Časy jedného „domáceho počítača“ sú preč. Teraz máme v našich domácnostiach viacero zariadení, ktoré sú pripojené k internetu – notebooky, tablety, chytré telefóny, reproduktory, zariadenia inteligentných domácností. S rastúcim využívaním internetu rastie aj naša potreba rýchleho a spoľahlivého prenosu dát.

Riešením je optický internet, ktorý umožní pripojenie všetkých zariadení k sieti. Aj keď rôzni ľudia súčasne streamujú hudbu alebo video, optické vlákna dokážu zvládnuť záťaž.

 

Pre koho je vhodný optický internet?

 

Optický internet je prínosom pre každú domácnosť a získať ho môžete za veľmi rozumnú cenu. Nemusíte sa automaticky rozhodnúť pre 1 000 Mb/s pripojenie, pretože pre bežné používanie vám plne postačí aj rýchlosť sťahovania 100 Mb/s. Aj pri 100 Mb/s optickom pripojení zaznamenáte menej výpadkov, vyššiu rýchlosť a nižšie pingy ako pri iných technológiách.

 

Zhrnutie

 

Rýchlosť optického internetu je niekoľkonásobne vyššia ako pri DSL a ďalších technológiách. A to pri porovnateľných cenách. Vďaka množstvu výhod odporúčame optický internet ideálnou voľbou pre všetky domácnosti.

Neváhajte a overte si dostupnosť NUO optického internetu na vašej adrese.

Máte záujem o NUO optický internet?

Kontaktujte nás na tel. č. alebo nám napíšte správu a my sa vám ozveme.

*Odoslaním kontaktného formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Hľadáte stabilného poskytovateľa internetu alebo televízie?

Overte si dostupnosť našich služieb na vašej adrese.

Jarná akcia

Balík/internet ZDARMA na 3 mesiace
bluet

Kontaktný formulár

Potrebujete viac informácií? Napíšte nám.

*Odoslaním kontaktného formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov

Na zadanej adrese poskytuje služby poskytovateľ